Logo Miasto i Gmina Działoszyn

News

News zdjęcie id 1535

Uszczelnienie systemu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Działoszyn

12.10.2021

Miasto i Gmina Działoszyn, jak wiele innych samorządów w Polsce, ma problem z mieszkańcami, którzy uchylają się od opłat za odbiór i wywóz odpadów komunalnych. Wiele osób nierzetelnie składa deklaracje, zaniżając liczbę osób zamieszkałych pod danym adresem i unika w ten sposób zapłaty za produkowane przez siebie odpady. Nasz samorząd nieustannie poszukuje nowych instrumentów uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
 
W ramach tych działań pozyskano nieodpłatnie w ramach współpracy z gminą Świdnik aplikację, która jest narzędziem do wskazywania błędnej ilości mieszkańców w składanych deklaracjach „śmieciowych”. Aplikacja pomoże odnaleźć osoby, które mieszkają na terenie Miasta i Gminy Działoszyn, ale nie zostały ujęte w deklaracjach „śmieciowych”.
W związku z posiadaniem aplikacji wykrywającej niespójności w składanych deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a stanem faktycznym Miasto i Gmina Działoszyn przystępuje do zbierania danych od podległych jednostek.
Aplikacja dzięki analizie krzyżowej porównuje, w sposób anonimowy, dane z baz gminnych jednostek (np. z placówek oświatowych czy pomocy społecznej) z informacjami składanymi w deklaracjach śmieciowych.
 
W przypadku, gdy urząd wykryje nieprawidłowości, właściciel nieruchomości będzie wzywany do wyjaśnienia tych niezgodności. Wymagana będzie wówczas korekta deklaracji od momentu zaistnienia rozbieżności.
 
✍️✅Osoby, które składają deklaracje „śmieciowe” uczciwie mogą spać spokojnie, natomiast właściciele nieruchomości, którzy nie wpisali w deklaracji faktycznej liczby osób zamieszkałych pod danym adresem lub wystawiają odpady pomimo niezgłoszenia do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi muszą liczyć się z konsekwencjami swoich działań. Pamiętajmy, że za właścicieli nieruchomości, którzy zaniżają liczbę zamieszkałych osób płacą osoby, które uczciwie składają deklaracje poprzez coraz wyższe opłaty.
 
✅Przypominamy, że jest to ostatnia chwila, aby właściciel nieruchomości sam dokonał korekty złożonej deklaracji, zanim przystąpi do tego nasz urząd.

Burmistrz Działoszyna

RAFAŁ DRAB

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 9:00 do 12:00
po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Urząd Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 21
98-355 Działoszyn
tel.: (43) 84 13 177 
fax: (43) 84 13 680
sekretariat@dzialoszyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.