Logo Miasto i Gmina Działoszyn

News

News zdjęcie id 1526

Elektromobilny Działoszyn

21.09.2021

 

Według Europejskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska, tradycyjny transport samochodowy jest największym źródłem skażenia środowiska naturalnego. Pojazdy samochodowe obciążają środowisko blisko 15 tys. związkami chemicznymi, przez co są one odpowiedzialne za 10-25% emisji zanieczyszczeń trafiających do powietrza. Następujący w ostatnich latach rozwój motoryzacji skutkował zwiększeniem toksyczności spalin, przez co zaczęły w nich występować szkodliwe związki organiczne, takie jak benzen, aldehydy, kancerogeny, a nawet takie pierwiastki, jak kadm, rtęć, ołów, platyna i inne metale ciężkie. Nawet w śladowych ilościach stanowią one istotne zagrożenie dla organizmów żywych, zwiększając prawdopodobieństwo chorób nowotworowych, chorób układów oddechowego oraz krwionośnego. Pierwsze problemy wynikające z zanieczyszczenia powietrza przez tradycyjnie napędzane pojazdy samochodowe objawiają się w bólach głowy, kaszlu oraz specyficznemu drapaniu w gardle.

 

W końcu szeroko rozpowszechniony transport samochodowy oparty o paliwa kopalne (ropę naftową, gaz ziemny, benzyny) jest jedną z przyczyn zachodzących zmian klimatycznych. Bezpośrednimi skutkami zmian klimatycznych są intensyfikacja ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmiana struktury opadów, masowe wymieranie gatunków, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu wody. W ich konsekwencji zachodzą pośrednie skutki zmian klimatycznych, do których między innymi należą masowe migracje ludności, koszty transformacji gospodarki, degradacja terenów rolniczych i częstsze podtopienia.

 

Aby przeciwdziałać wyżej wymienionym skutkom, Unia Europejska zdecydowała się ograniczać tradycyjną mobilność opartą o paliwa kopalne, a w zamian zintensyfikować rozwój elektromobilności. W niedawno opublikowanym pakiecie legislacyjnym Fit for 55, będącym istotną częścią polityki Zielonego Ładu Komisji Europejskiej możemy przeczytać, że Unia Europejska chce wprowadzić bardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla dla samochodów osobowych oraz samochodów dostawczych. Bruksela chce zmniejszyć emisje z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 r. i o 100 proc. od 2035 r. Innymi słowy, od 2035 r. na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić samochodu napędzanego paliwami kopalnymi. Niesie to poważne konsekwencje dla funkcjonowania infrastruktury około transportowej, a w konsekwencji życia mieszkańców. Właśnie dlatego Rada Gminy Działoszyn rozpoczęła pracę nad „Strategią Rozwoju Elektromobilności Miasta i Gminy Działoszyn”. Strategia jest dokumentem programowym, który określa jakie działania w perspektywie najbliższych lat, które trzeba podjąć, aby wdrożyć i upowszechnić elektromobilność na terenie gminy. Szczególnie istotny jest okres budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który zawiera będzie dużą pulę środków na ochronę środowiska, poprawę jakości powietrza i innowacyjne technologie związane z elektromobilnością.  Posiadanie Strategii elektromobilności będzie warunkiem koniecznym, aby po te środki sięgnąć bądź pozwoli uzyskać dodatkowe punkty zwiększające pozytywną szansę oceny wniosku o przyznanie wsparcia finansowego na zaplanowane działania.

 

Działania przewidziane w „Strategii rozwoju elektromobilności Gminy Działoszyn” będą obejmować takie obszary jak upowszechnianie wiedzy o elektromobilności, rozwój stacji ładowania pojazdów elektrycznych, modernizacje istniejącej infrastruktury komunikacyjnej (przystanki, ścieżki rowerowe), a także rozwój odnawialnych źródeł energii, z których energia elektryczna ma być wykorzystywana do ładowania pojazdów samochodowych.

 

Opracowanie Strategii Rozwoju Elektromobilności, finansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego GEPARD II – transport niskoemisyjny Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności.

Burmistrz Działoszyna

RAFAŁ DRAB

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 9:00 do 12:00
po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Urząd Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 21
98-355 Działoszyn
tel.: (43) 84 13 177 
fax: (43) 84 13 680
sekretariat@dzialoszyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.