Logo Miasto i Gmina Działoszyn

Ścieżka dydaktyczna – Najcenniejsze walory przyrodnicze Miasta i Gminy Działoszyn

26 lipca 2016 r. Miasto i Gmina Działoszyn podpisało z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi umowę o dofinansowanie projektu ”Ścieżka dydaktyczna – Najcenniejsze walory przyrodnicze Miasta i Gminy Działoszyn”.
Całkowita wartość projektu: 302 596,06 zł
Dofinansowanie z RPO WŁ: 147 247,68
Partner projektu: PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Wieluń

Przedmiotem projektu jest budowa ścieżki dydaktycznej. Projekt obejmuje budowę 14 stanowisk dydaktycznych wraz z tablicami inf. i kierunkowskazami, wykonanie miejsc odpoczynku i miejsc postojowych dla pojazdów silnikowych i rowerów oraz ustawienie elementów małej architektury wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Ścieżka będzie przebiegała głównie przez malownicze, cenne przyrodniczo i krajobrazowo, tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowane w obszarze Miasta i Gminy Działoszyn. Trasa ścieżki będzie biegła na długości około 19 km po drogach oraz wyznaczonych ścieżkach turystycznych. W celu uzyskania oczekiwanej funkcjonalności i użyteczności projektu zaplanowano wzbogacenie infrastruktury ścieżki i elementów małej infrastruktury w Interaktywne szkolenie terenowe poprowadzone przez projektowaną Ścieżkę Dydaktyczną zwane inaczej „grą terenową” Zadanie to zostanie zrealizowane poprzez:
1.Opracowanie, wydanie i udostępnianie przewodnika wraz z mapą projektowanej ścieżki;
2.Opracowanie i wdrożenie aplikacji na urządzenia mobilne umożliwiającej przeprowadzenie interaktywnej, zadaniowej „gry terenowej” prowadzącej przez projektowaną ścieżkę dydaktyczną.
Celem projektu jest przeciwdziałanie degradacji środowiska Załęczańskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu geologicznego „Węże” poprzez budowę ścieżki dydaktycznej wraz z tablicami informacyjnymi i kierunkowskazami, wykonanie miejsc odpoczynku i miejsc postojowych dla pojazdów silnikowych i rowerów, ustawienie elementów małej architektury, oraz udostępnienie tradycyjnych i interaktywnych materiałów i pomocy dydaktycznych. Beneficjentami będą turyści i odwiedzający MiG Działoszyn, a także jej  mieszkańcy. 
Odbiór końcowy zadania nastąpił 31 sierpnia 2017 r. Po rozstrzygnięciu wszystkich postępowań całkowity koszt projektu wyniósł 233 312,67 zł, w tym kwota dofinansowania: 100 748,61 zł.

Gra Bazyliszek,
czasem nazywany też królem węży – przyjmujące rożne formy mityczne stworzenie znane z wielu legend i mitów. Stworzeniu, które od wieków rozbudza wyobraźnię ludzi przypisywanych jest wiele nadprzyrodzonych cech. Oczywiście wszyscy wiem, że to tylko ludowe bajania... ale, czy na pewno? Warszawski badacz i przyrodnik, doktor Marcin Relewski ma na ten temat odmienne zdanie. W roku 1928 rozpoczyna poszukiwania legendarnego stwora. Odnaleziony dziennik badacza wskazuje, że wszystkie tropy prowadzą w okolice Działoszyna. Czyżby to właśnie tam miał narodzić się bazyliszek? Aby wziąć udział w grze terenowej należy pobrać bezpłatna aplikację "Zagadkowa rzeka", dostępną w sklepie Google Play, bądź zeskanować fotokod poniżej. Wszytkie informacje o rozgrywce znajdują się w zakładce O grze.

Burmistrz Działoszyna

RAFAŁ DRAB

Przyjęcia interesantów:
wtorek od godz. 9.00 do 12.00
po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Urząd Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 21
98-355 Działoszyn
tel.: (43) 84 13 177 
fax: (43) 84 13 680
e-mail: sekretariat@dzialoszyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.