Logo Miasto i Gmina Działoszyn

Początki osadnictwa

Tereny gminy Działoszyn są bardzo słabo rozpoznane pod względem archeologicznym, tym niemniej dotychczasowe znaleziska wskazują na osadnictwo starożytne i wczesnośredniowieczne.

W miejscowości Draby, podczas badań w jaskini znaleziono kość długą niedźwiedzia jaskiniowego ze śladami obróbki narzędziowej. Znalezisko datowane jest na początek zlodowacenia Riss - ok. 240 tys. lat temu. Gdyby stwierdzono z całą pewnością, że obróbka ta była dziełem istoty rozumnej, byłby to najstarszy ślad pobytu praczłowieka nad górną Wartą i zarazem jeden z najwcześniejszych w Polsce.

W okresie ok. 10 do 8 tysięcy lat p.n.e. obszar gminy podlegał dość intesywnej penetracji ludzkiej. Po ustąpieniu lodowca z Polski środkowej, klimat był tu surowy, lecz pojawiła się roślinność charakterystyczna dla arktycznej tundry, wraz z nią pojawiły się stada reniferów, a za nimi przywędrowały tu pierwsze gromady ludzi, dla których zwierzęta te stanowiły główną podstawę utrzymania. Dowodem tego są liczne obozowiska koczujących łowców reniferów zakładane z reguły na grzbiecie najwyższej terasy pradoliny Warty, w miejscach piaszczystych i dobrze nasłonecznionych.

W późniejszych tysiącleciach (8 - 4,5 tys. lat p.n.e.) nastąpiło ocieplenie klimatu. Szybko zaczęły porastać lasy. Główną dziedziną utrzymania stały się zbieractwo, rybołówstwo i myślistwo. Ślady krótkotrwałego pobytu rybaków i myśliwych stwierdzono w Raciszynie.

Mało wiemy o późniejszym osadnictwie na naszym terytorium (4500 - 1800 lat p.n.e.) kiedy pojawili się najdawniejsi rolnicy. Nasz teren był mało przydatny rolniczo i z tej przyczyny omijany był przez pierwszych rolników. Około trzeciego tysiąclecia p.n.e. pojawili się nad górną Wartą osadnicy prowadzący koczowniczo-łowiecki i częściowo pasterski tryb życia. Należeli do kultury ceramiki grzebykowo-dołkowej i kultury ceramiki sznurowej. Ślady ich pobytu stwierdzono w Działoszynie.

Z okresu XVI - XV wieku p.n.e. - a więc początków epoki brązu znane są materiały w postaci drobnych ułamków naczyń z Bobrownik. Koniec epoki brązu i początek epoki żelaza (800 - 600 lat p.n.e.) zaliczany jest do kultury łużyckiej. Tego okresu dotyczą infomacje o cmentarzyskach ciałopalnych w Działoszynie.

Aktualnie brak jest danych potwierdzających osadnictwo od V w. p.n.e. do V w. n.e. z terenów gminy. Materiały archeologiczne potwierdzają osadnictwo w niedaleko położonych Toporowie i Przywozie. Również nic nie można powiedzieć o osadnictwie wczesnośredniowiecznym do XI wieku. Można jedynie przypuszczać, iż w XII - XIV wieku istniały osady w Działoszynie, Raciszynie, Bobrownikach. Bobrowniki, jako wieś służebna można zaliczyć do osad powstałych przed XIII wiekiem.

Fragment książki Teresy Szczerkowskiej "Działoszyn i okolice".

Burmistrz Działoszyna

RAFAŁ DRAB

Przyjęcia interesantów:
wtorek od 9:00 do 12:00
po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Urząd Miasta i Gminy Działoszyn

ul. Piłsudskiego 21
98-355 Działoszyn
tel.: (43) 84 13 177 
fax: (43) 84 13 680
sekretariat@dzialoszyn.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.